Chirurg naczyniowy, Lekarz dziecięcy - Endokrynolog, Neurolog, Ortopeda (poradnia preluksacyjna), Ginekolog

primed lekarskieprimed lekarskie

Badania SPIROMETRIA

BADANIE SPIROMETRYCZNE ocenia wydolności oddechową i jest badaniem nieinwazyjnym. Określa pojemność zawartych w płucach gazów, informuje o sprawności wentylacyjnej układu oddechowego oraz szybkości i objętości wymiany gazowej w płucach. Polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które Pacjent może nabrać i wypuścić z płuc oraz na pomiarze szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Badanie wykonywane jest u osób schorzeniami oddechowo-krążeniowymi oraz zalecane w określonych grupach zawodowych jak i u osób oprawiających sport.

Pomiary spirometryczne uzyskiwane są za pomocą specjalnych aparatów połączonych zwykle z komputerem i dostarczających danych diagnostycznych o czynności miąższu płucnego.

W czasie badania pacjent oddycha poprzez ustnik, który połączony jest z aparatem spirometrycznym. Badanie trwa kilka minut, a wynik przekazywany jest w formie opisu z podaniem wartości liczbowych badanych parametrów, niekiedy z dołączonymi wykresami.

Jak się przygotować do badania?

  • Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani coca-coli w ciągu 2 godzin przed badaniem.
  • Należy indywidualnie ustalić z lekarzem kierującym na badanie, jakie z przyjmowanych leków można zastosować w dniu badania, a jakie należy odstawić.
  • Należy powstrzymać się od palenia tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 2 godziny, jeśli stanowi to dużą trudność).
  • Na 30 minut przed badaniem powinno się powstrzymać od wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej, a przed samym zdjąć krawat czy marynarkę.
Lublin ul. Stanisława Węglarza 16
ikona phone 81 381 01 11
ikona phone 533 345 663
ikona mail rejestracja@primed.lublin.pl

Copyright Centrum Medyczne PRIMED Lublin
powrót do góry strony